Hukuki danışmanlık hizmeti, avukatların sunduğu hukuki yardım hizmeti olarak ifade edilebilir. Bir kamu hizmeti gibi görülebilen danışmanlık hizmeti kapsamında hukuki yardımı ve hukuki temsil bulunmaktadır. Fakat avukatlık hizmetlerinin bunlarla sınırlı olmadığından bahsetmek gerekir.

Hukuki danışmanlık, hukuki bir mesela doğrultusunda avukattan bilgi talep edilmesidir. Söz konusu bilgi talebi basit bir bilgilendirme olarak anlaşılmamalıdır. Hukuki danışmanlık kapsamında 5N 1K (ne, nerede, neden, nasıl, ne zaman, kim) sorularına cevaplayacak bir şekilde bilgilendirme gerçekleştirilmektedir. Bu doğrultuda hukuki bir süreç ile ilgili sürecin başından sonuna kadar bireylerin nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda bilgilendirme sağlanır.

Ülkemizde, hukuki danışmanlık ve yardım hizmetlerini sunma yetkisi sadece avukatlara aittir. Bu nedenle Türkiye’de avukatlar, hukuki yardım alarak baro kuruluşları tarafından desteklenirler. Danışmanlık hizmeti kapsamında avukatlar sizi temsil etmeyecek olsa da bu konuda avukat seçimi yaparken son derece dikkatli olunması gerektiğini ifade etmeliyiz.

Yazılı Hukuki Danışmanlık

Kapsamlı bir danışmanlık hizmetidir. Sözlü hukuki danışmanlık hizmetine göre çok daha uzun zaman alabilir. Kendisinden yazılı hukuki yardım talep edilen avukatların konu ile ilgili en doğru yolu tespit etmesi ve bireylerin nasıl hareket etmesi gerektiği ile ilgili yazılı bildiri de bulunmaları gerekir.

Sözlü Hukuki Danışmanlık

Hukuki yardım talep eden kişilerin yüz yüze ya da bir iletişim aracı ile belirli bir süre boyunca hukuki mesele ile ilgili sözlü görüşmelerin sağlanmasını ifade eder. Yazılı danışmanlık ile karşılaştırıldığında çok daha kısa sürede sonuç verir.

Online Hukuki Danışmanlık

Danışmanlık hizmetlerinin büroda verilmesi zorunlu değildir. Birçok kişi hukuk bürolarına giderek hizmet almak için vakit bulamaz. Bu noktada internetin sağladığı avantajlardan faydalanmak gerekecektir. Online hukuk danışmanlığı da söz konusu faydalardan bir tanesidir. Hukuk büroları tarafından sınırlı olarak verilen bu hizmet aslında yazılı bir danışmanlık türüdür. Online bir şekilde sunulan danışmanlık hizmetlerinde kişi ile online görüşme sağlanarak bir çözü üretilmektedir. Avukata sorulan tüm sorular ve cevapları gizli tutulmaktadır.